Variantní kusovník
Znalostni_Baze_Variantni_Kusovnik
Variantní kusovníky umožňují definovat na jednu pozici více komponent. Variantní komponenta může být definována jako:
▪Konstrukční varianta
▪Alternativní technologický materiál
▪Zaměnitelný materiál
Konstrukční varianta
Variantní konstrukční kusovník umožňuje definovat více variant výrobku v rámci jedné struktury. Během rozpadu výrobku je pak podle určitých kritérií vždy vybírána určitá varianta z možné nabídky. Variantní kusovník má široké použití, které je závislé vždy na konkrétní implementaci. Jeho zavedení vyžaduje a podrobnější analýzu a školení. V tomto materiálu jsou uvedeny pouze základní informace.
Nastavení práv
Právo k variantám nastavujete v modulu Administrátor jako práva k Položkám. Máte možnost nastavit práva:
▪Zadávání a aktualizace katalogu variant
▪Zadávání definice variant výrobku
▪Zadávání konstrukčních variant
Pokud chcete zadat variantní pozici, zadejte stejné číslo pozice jako má pozice předešlá. Systém se zeptá, zda založit variantní pozici. Po kladné odpovědi vyberte komponentu – položku na variantní pozici. Definici označení varianty provedete stiskem tlačítka u pole Definice varianty. Pak definujete:
▪Funkční celek (výrobek)
▪Skupinu
▪Hodnotu parametru skupiny
Pokud máte právo pro Zadávání a aktualizaci katalogu variant můžete všechny hodnoty přímo z tohoto dialogu zadávat.
Funkční celek (výrobek) je určitá část struktury kusovníku z konkrétním významem z hlediska variantnosti, který je rozdělen do jednotlivých skupin.
Pro příklad výroby jízdních kol jím může být: Kolo, Rám kola, Středové uložení.
Výrobek může být též nespecifikován. Pokud nespecifikujete výrobek, zadáváte dále nějakou obecnou vlastnost, která není závislá, jako např.: Jazyková mutace, Barva, atd.
Skupina rozděluje funkční celek na jednotlivé části, které mají význam z hlediska variantnosti vazeb jako např.:
Velikost rámu, Barva rámu (pro rám). Označení uložení
(pro Uložení). Typ kola (pro Kolo)
Jedna varianta na každé pozici může být označena jako implicitní, zaškrtnutím pole Implicitní vazba.
1.1.1Aktualizace katalogu variant
Aktualizaci katalogu variant (výrobku, skupiny, hodnoty) můžete provádět pomocí funkce modulu Konstruktér z menu Katalog – varianty.
Po otevření funkce se objeví okno, ve kterém můžete aktualizovat katalog jednotlivých hodnot variant.
Katalog výrobku aktualizujete stiskem tlačítka u pole Výrobek
Katalog skupin aktualizujete stiskem tlačítka u pole Skupina.
1.1.2Konfigurace variant
Pokud chcete specifikovat k rozpadu finálu, sestavy nebo podsestavy její variantu, musíte provést tzv. Konfiguraci variant pro položku daného finálu, sestavy nebo podsestavy. K tomuto účelu slouží funkce menu Rozpiska-Konfigurace variant.
Po prvním otevření funkce provede kompletní rozpad dané položky a zjistí jednotlivé hodnoty variant, které jsou v rozpadu použity a zobrazí je v levé části dialogu. Kliknutím na některou z hodnot se provede její zobrazení v levé části dialogu. Pomocí tohoto dialogu máte možnost provést definici konkrétní varianty pro daný finál nebo sestavu. Zapsání názvu identifikace varianty v poli Název, zaškrtnutím volby Nový a vyvoláním funkce Rozpiska-Uložit provede uložení dané konfigurace pod příslušný název. Pokud není zaškrtnuto Nový, provádíte aktualizaci dané konfigurace.
Název, pod kterým jste uložili danou konfiguraci varianty pak používáte při specifikaci konkrétní varianty v dialogu rozpadu položky v modulu Konstruktér nebo při zadávání seznamu položek zakázky v modulu Manažér.
1.1.3Definice rozpadu pro variantní kusovník
Pokud má daná položka zadánu alespoň jednu konfiguraci varianty, objeví se v dialogu pro zadání rozpadu možnost vybrat název konkrétní konfigurace varianty. Výběrem názvu konkrétní konfigurace varianty a zaškrtnutím pole Zohlednit varianty se provádí rozpad, který z vazeb vybírá pouze ty variantní pozice, které odpovídají zadané konfiguraci.
Pokud existují v rozpadu daného finálu, sestavy nebo podsestavy variantní pozice a není definována žádná konfigurace variant nebo nezaškrtnete pole Zohlednit varianty, vybírá se vždy pouze implicitní pozice.
1.1.4Alternativní materiály
Podobně jako při zadání konstrukční varianty, máte možnost na danou pozici definovat alternativní materiál, náležející pouze ke konkrétní alternativě postupu. Pokud chcete definovat alternativní materiál na pozici postupujete následovně:
Zadáte stejné číslo pozice jako má předešlá
Kliknete na tlačítko u pole Definice varianty
Kliknete na záložku Technologická alternativa
Pokud existují k dané rozpisce alternativní postupy, vyberete příslušnou alternativu
Kliknete na tlačítko OK.
Podobně jako u konstrukčních variant, máte možnost jeden y z alternativních materiálů označit jako implicitní.
1.1.5Definice rozpadu pro alternativní materiály
Zohlednění alternativních materiálů provedete zaškrtnutím volby Zohlednit technologické alternativy v zadání dialogu rozpadu v modulu Konstruktér. Během rozpadu jsou vybírány pak pouze ty alternativní materiály, které odpovídají alternativě postupu, která je definována pro danou rozpisku jako standardní.
Při rozpadu finálu nebo sestavy v rámci zakázky v modulu Manažer zakázek se zohledňují technologické alternativy automaticky.
Zadání varianty položky
Další odkazy:
Copyright © BB consult engineering s.r.o. 1998-2025.
All Rights Reserved.